очерет, що мислить (osokor_ua) wrote in ua_cemetery,
очерет, що мислить
osokor_ua
ua_cemetery

Про Байковий цвинтар. Загальні дані

Про Байковий цвинтар можна багато писати і розповідати. Спробую узагальнити для початку деякі довідкові дані.

 

Вже тривалий час  Байкове кладовище є  найбільшим зібранням відомих померлих в Україні, або, як його охарактеризував автор допису  http://ukrainainkognita.org.ua/Ukr/Istoryko-kultur/Baikove/baikove_ukr.htm  Роман Маленков, "головним некрополем України".

http://www.nostalgia2.kiev.ua/bajkovoe.shtml  (переклад мій - osokor_ua)
вказує, чому виникла така назва, виводячи етимологію цвинтаря через назву місцевості, а назву місцевості через прізвище одного з власників хутора, що колись тут існував:

"Байкова гора. Піднесеність на території Московського району. Назва виникла після 1830 р., коли ця місцевість була подарована за заслуги перед вітчизною Байкову П. І. (1772-1848) – генералові, учасникові війни 1812 року, який заснував тут хутір. У 1831 на частині земель хутора було влаштовано Байкове кладовище. У кінці 19 в. при будівництві залізничної станції виявлені залишки пізньопалеолітичної стоянки  (Протасів яр).

Байкове кладовище. Відкрито на Байковій горі в 1834 для поховання осіб католицького, лютеранського і православного віросповідання. Зліва від дороги - Старе кладовище, на якому знаходилася дерев'яна каплиця. Справа в 80-х рр. 19 в. почало утворюватися Нове Байкове кладовище, де в 1884 р. була закладена кам'яна церква Вознесіння (арх. В. М. Ніколаєв). До революції на Новому кладовищі було виділено дві ділянки (10-ту і 12-ту) для поховань професорів і викладачів Київського університету. .... На даний час кладовище для масових поховань закрите. Головна алея нового Байкового кладовища - пантеон державних і партійних діячів, письменників, артистів та ін. …на поточний момент на Старому Байковому кладовищі 7 ділянок, на Новому – 51, а також ділянка 33 – для поховання урн (вище за крематорієм). З 1982 р. поховання урн проводиться в колумбарії".

Про передумови створення Байкового та церкви Вознесіння Христового можна прочитати на http://archunion.com.ua/crurch-002_01.shtml

Прикметно, що "після відомих подій 1917 р. кладовище неодноразово піддавалося розоренням, особливо це торкнулося склепів, в яких більшовики шукали «незчисленні» скарби, а мармурові надгробки з могил знімалися як матеріал для створення бюстів численним вождям пролетаріату" (переклад - osokor_ua).

За інформацією http://www.oldkyiv.org.ua  цвинтар побудований 1831 року.
  http://wek.kiev.ua/  подає, що "закладене Байкове в грудні 1833 року для поховання православного, лютеранського і католицького віросповідань на відокремлених частинах". І далі :"Кожна з частин мала свою каплицю. У 80-х роках 19-го століття цвинтар було розділено і розширено, виникло два Байкових — «Старе» кладовище ліворуч від дороги і «Нове», де ховали з 80-го року. «Нове» огороджене кам'яною стіною, яка має входи-брами, стилізовані під церкву, костел і кірху. В 1884 році збудовано кам'яну Вознесенську церкву".  "…На території Байкового кладовища розташовано біля двадцяти старих склепів. Кожний такий склеп — це маленький будиночок площею в 9 м кв. та висотою в 2 м. Всі вони різні. Їх об'єднує лише структура — маленька кімнатка, куди могли зайти люди, які хотіли пом'янути померлих, і огороджене решіткою підземелля, де і знаходилися труни. Багато зі склепів було побудовано відомими архітекторами: В. Городецьким, В. Ніколаєвим та іншими".

Як вказує Роман Маленков ( http://ukrainainkognita.org.ua/Ukr/Istoryko-kultur/Baikove/baikove_ukr.htm ), "Лише головна алея та нові ділянки відповідають статусу некрополя. Основна ж частина погано доглянута та захаращена. Годі й казати про стан капличок та склепів – споруд, які є справжнім історико-архітектурним надбанням України. Всі вони занедбані, напівзруйновані та пограбовані. Хоча навіть в такому стані вони вражають своєю похмурою величчю та довершеністю, так само як і входи-брами, стилізовані під церкву, костьол і кірху.
Зараз на Байковому ховають лише людей, що мають особливі заслуги перед державою (або величезні статки). Пересічний громадянин може бути похованим лише на території колумбарію, після попередньої кремації".  Додам, що пересічний громадянин також може бути підхованим, якщо на території цвинтаря вже поховані його родичі.

З 1975 року нагорі від основної частини Байкового кладовища діє крематорій, який було спроектовано архітектором Милецьким, а з 1983 року існує колумбарій (http://wek.kiev.ua). Інтерв‘ю з директором крематорію –http://signend.narod.ru/graveyard/baikovoe/interview/index.htm

http://www.gpu.ua/index.php?&id=127420&eid=195,

У мережі зрідка трапляються й розгорнуті особисті звіти про крематорій, наприклад, такий http://www.andreysimakov.com/letters/004/kiev_crem.php Суб‘єктивний, але дає загальне враження.

Скульптори Володимир Мельничкенко і Ада Рибачук робили великий проект під назвою "Парк пам‘яті" поруч з крематорієм, але 1982 року за вказівкою В. Щербицького барельєфи Стіни Пам’яті було залито бетоном http://www.dt.ua/3000/3760/49308/ Самого Щербицького після смерті у 1989 році поховали на головній алеї того ж таки Байкового. Володимир Мельниченко також проектував внутрішнє оздоблення крематорію – воно збереглося, але це мізерна частка, порівняно з втраченою Стіною пам‘яті.

Українська вікіпедія (http://uk.wikipedia.org) подає, що на даний момент (січень 2008 року) площа Байкового становить 72,47 га.
Tags: Байкове, Київ, крематорій, преса, історія
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  Comments allowed for members only

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments